Sürdürülebilirlik Eğitimleri

Whatsapp Butonumuzdan bizlere ulaşın FİYAT TEKLİFİ ALIN 7/24 aktiftir.

Günümüzde faaliyet alanı, büyüklüğü, konumu veya sektörü fark etmeksizin her işletmenin sürdürülebilirlik bilgisine ve altyapısına ihtiyacı vardır. Operasyonlarını, iç ve dış süreçlerini sürdürülebilir hale getirmek isteyen kuruluşlar, bu farkındalığa ancak konunun uzmanlarından aldıkları eğitimlerle sahip olabilir. Sürdürülebilirlik her sektörde ve şirkette farklı şekilde ortaya çıkar. Yani şirketlerin sürdürülebilir olmak için atması gereken adımlar farklılık gösterebilir. Sürdürülebilirlik ortak payda ve hedef olmakla beraber şirketlerin yapısı, büyüklüğü, ürettiği ürün ve hizmetler, müşteri portföyü, paydaşları vs farklı olabilir. Bu nedenle her şirketin kurumsal sürdürülebilirlik politikası, dolayısıyla alması gereken sürdürülebilirlik eğitimleri farklıdır.
Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda bazı kavramların ve çalışmaların tüm sektör ve işletmeler için ortak olduğunu söyleyebiliriz. Sera gazı emisyon hesaplamaları, karbon ayak izi doğrulama, su ayak izi raporlama, sosyal uygunluk yönetimi vb gibi çalışmalar bunlardan bazılarıdır. Bu tür sürdürülebilirlik eğitimlerini her kuruluşun alması gerekmektedir.
Sürdürülebilirliği genel itibariyle çevresel, sosyal ve finansal sürdürülebilirlik olarak sınıflandırabiliriz. Her konu başlığı altında farklı sürdürülebilirlik eğitimleri düzenlenmektedir. Burseray Danışmanlık, sektör ve şirket bazlı özel sürdürülebilirlik eğitimlerinin yanı sıra çerçevesi uluslararası düzeyde ortak standartlar ve regülasyonlarla belirlenmiş temel konularda da eğitimler vermektedir.
Burseray Danışmanlık tarafından verilen temel sürdürülebilirlik eğitimlerinden bazıları şunlardır:
 Kurumsal Sürdürülebilirlik Eğitimleri
 ISO 14064-1 Kurumsal Karbon Ayak İzi Eğitimi
 ISO 14046 Su Ayak İzi Eğitimi
 Karbon Ayak İzi / Su Ayak İzi Doğrulama Belgesi Eğitimleri
 Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) Eğitimi
Burseray Danışmanlık gıda, enerji, kimya, tıbbi cihaz, tekstil vb gibi sektörlere özel belgelendirme danışmanlığı da yapmaktadır. Bu bağlamda şirketlere bu tür doğrulama, raporlama ve belgelendirme çalışmalarının sürdürülebilirlikle ilişkisini anlatmak için de çeşitli eğitimler vermektedir. Bazı sürdürülebilirlik eğitimleri standart olurken bazıları da şirketlerin ihtiyacına yönelik veya talebe istinaden düzenlenmektedir. Burseray Danışmanlık tarafından sürdürülebilirliğe yönelik verilen sektörel eğitimler genellikle şu konulardan oluşmaktadır:
 ISO Eğitimleri
 Kalite, enerji, gıda, çevre, bilgi güvenliği, iş sağlığı ve güvenliği vb gibi konularda yönetim sistemi eğitimleri
 Sosyal uygunluk eğitimleri; SEDEX, BSCI, INDITEX, WRAP, DISNEY FAMA vs
 Sürdürülebilir marka eğitimi
 Gıda sektörüne yönelik belgelendirme eğitimleri
o BRC Belgesi
o FSSC 22000 Belgesi
o GHP - İyi Hijyen Uygulamaları
o GLOBAL GAP - İyi Tarım Uygulamaları
o HACCP Belgesi
o Helal Gıda Belgesi
o IFS Belgesi
o ISO 22000
 Gıda güvenliği eğitimleri
 Tekstil sektörüne yönelik belgelendirme eğitimleri; RCS, Global Organik Tekstik Sertifikası (GOTS), OCS Organik İçerik Standardı, GRS Belgesi vs
 Kimya sektörüne yönelik belgelendirme eğitimleri; REACH, KKDİK, BİYOSİDAL, SEA Yönetmeliği, SVHC, Kozmetik Ürünler vs
 Ekolojik ürün belgelendirme ve eko etiket eğitimleri
 Kalite belgelendirme eğitimleri; Güvenli Turizm Sertifikası, SEÇ-G Belgesi, Yeşil Yıldız Belgesi, İyi Üretim Uygulamaları, İyi Veteriner Uygulamaları vs
Burseray Danışmanlık tarafından verilen bu eğitimler firmaların sürdürülebilirlik politikalarını, hedeflerini ve stratejilerini doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir.
Çünkü sağlık, emniyet, güvenlik, kalite, sosyal uygunluk, ürün doğrulama, etiketleme, markalaşma vb gibi konuların tamamı sürdürülebilirlikle ilişkilidir.
Firmalar kurumsal sürdürülebilirlik felsefesiyle tanışmak ve kurum olarak neler yapabileceğini öğrenmek için giriş seviyesindeki sürdürülebilirlik eğitimlerini alabilir.
Bunun yanı sıra uluslararası standartların ve/veya yerel yasal düzenlemelerin gerekliliklerini karşılamak amacıyla sürdürülebilirlikle ilgili ortak eğitimleri (karbon ayak izi, su ayak izi vs) alabilir. Bunun yanı sıra sosyal, çevresel veya finansal sürdürülebilirliğini doğrulamak veya içinde bulunduğu sektörün bir gerekliliği olarak bazı belgeleri alması gerekebilir. Bu durumda yine Burseray Danışmanlık ile iletişime geçerek konuyla ilgili hangi eğitimleri alması gerektiğini öğrenebilir ve açılan sürdürülebilirlik eğitimlerine kaydolabilir. Eğitimler, kurumlarda her düzeyden çalışan ve bireysel katılımcılar için uygundur.
Sürdürülebilirlik eğitimleri, eğitimin amacına, içeriğine ve katılımcı sayısına ve profiline bağlı olarak farklı sürelerde düzenlenebilmektedir. Bazı eğitimler yarım gün gibi kısa süreli olabilirken bazıları bir hafta kadar olabilmektedir. Bunun yanı sıra Burseray Danışmanlık’ın verdiği sürdürülebilirlik eğitimlerinin sınıf ortamında yüz yüze veya online olarak düzenlenebildiğini de belirtmekte fayda var. Eğitimler hakkında daha detaylı bilgi için Burseray Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.
Whatsapp
Bizimle İletişime Geçin